Med öppenhet och transparens i fokus.
Under mina första två veckor på jobbet har jag lagt nästan all min vakna tid på arbetet som interim sportchef. Det har varit långa dagar, men det är det värt. Min glädje och passion för idrotten är stor. Den första tiden fokuserar jag nu på att komma i kontakt med alla åkare från landslag och utvecklingslandslag. Det är viktigt att lyssna och förstå vilka utmaningar som olika åkare har.
Jag stod på skridskor första gången när jag var fyra år och sedan dess har jag älskat idrotten. Att nu få jobba med konståkning på heltid är en ren ynnest. Jag hoppas att jag kan bidra med en gemenskap och att alla känner att vi är i ett team. Mina ledord är öppenhet, transparens och tydlighet. Jag har stor respekt för jobbet, men jag kan lova er alla att jag kommer att göra mitt yttersta. Och lite till.
I rollen som sportchef har jag stort fokus på landslaget och utvecklingslandslaget. Det handlar om att se till att alla får så bra förutsättningar som möjligt för att vara redo för tävlingar och mästerskap. Vi håller nu på att planera för ett digitalt event för landslagsåkarna där de kommer att få feedback från internationella domare. Vi försöker likna en tävlingssituation så långt de går. Det är en annorlunda säsong så det är viktigt att ge alla motivation trots att träningar och tävlingar ställs in.
På mitt bord ligger också Förbundsutvecklingsplanen och tränarutbildningen som min företrädare Scott har tagit fram tillsammans med olika nyckelpersoner inom förbundet.
Högst upp på min önskelista står nu att träningar och tävlingar kan komma igång efter hand och att alla våra fantastiska åkare kan få is under skridskorna igen.
/Anna Burwall, interim sportchef