Det lackar mot jul och i år blir det en annorlunda jul och nyår. Ingenting är sig likt och restriktionerna kring jul- och nyårsfirandet gör att vi får tänka till lite extra.
Om tomten själv får välja så är Bryggare Peters Julöl, Helsingborgs Vinter och Helsingborgs Lager ett måste till julbordet.
De sista lådorna med Bryggare Peters Julöl har levererats till Systembolaget. Gör dina inköp direkt om du inte vill bli utan.
När tomten väljer ett alkoholfritt alternativ så blir det Helsingborgs Knegaröl och Helsingborgs Must. Dessa finns att köpa i Oxhallen.
Denna veckan är sista veckan som vi har öppet i Oxhallen. Från och med nästa vecka tar vi jul- och nyårsledigt. Vi öppnar Oxhallen igen den 14 januari 2021.
Vill du även ha något starkare till jul och nyår rekommenderar vi Akvavit, Snapphane Punch och London Dry Gin från vårt dotterbolag Lilla Spritfabriken.
Vi på Bryggeriet hoppas du får en riktigt skön jul och ett Gott nytt år.