Länk till webbinarium med Anna Pella
Anna berättar om livet som mamma till tre barn, varav det äldsta, Agnes, har en flerfunktionsnedsättning i ett webinarium.
Prata trots tabuer
Anna beskriver ett liv som väckt många tabubelagda tankar och känslor, allt från att vilja fly från hela situationen till att önska att dottern aldrig hade fötts. Skamfyllda tankar som hon helst ville förtränga, men som det visade sig att hon delade med sin man. Att få prata om det tillsammans har varit enda sättet för föräldrarna att gå vidare.
Mycket oro
Dottern behöver mycket hjälp med sin andning till exempel och Anna berättar om alla apparater de har hemma för att själva kunna hjälpa sitt barn. Samtidigt är det betungande att ha det yttersta ansvaret för de behandlingar dottern behöver.
”Första tiden, då vi levde i total ovisshet var fruktansvärd”, berättar Anna. ”Hur skulle vi överhuvudtaget våga knyta an till vårt barn och älska henne när varje dag kunde vara den sista i hennes liv?”
Livskvalitet
Idag är Agnes sexton år. Anna vet att hon med största säkerhet kommer att överleva sitt barn. Därför känner hon tacksamhet för varje dag de vaknar tillsammans.
”Vi måste leva på och göra sådant som ger energi och ta bort det som tar energi”.
Anna säger också att hon har omvärderat vad hon trodde var viktigt i livet. Idag ser hon att Agnes har livskvalitet trots att hon kan så lite. Dottern uppskattar när det händer mycket omkring henne. Hon tycker om musik, rörelse, att gunga och gå på tivoli och åka bil när vinden blåser i håret.