Den 1 augusti 2018 började Peter på Göthes Säkerhet och då var det 10 år sedan han slutade på Sesam lås i Göteborg.
-Det händer en del inom säkerhetsbranschen och det har jag snabbt blivit medveten om. Numera är det väldigt mycket IP jämfört med hur det var förr.
-Jag har alltid gillat säkerhetsbranschen ända sedan jag startade på Electrolux säkerhetssystem 1990 och nu när jag fick chansen att åter kliva in i matchen, så var Göthes det helt rätta valet för mig. Ett stabilt företag och familjärt klimat med mycket erfarenhet.
-Jag och min fru Titti har länge letat efter ett hus som vi kan vårda och känna oss hemma i. När vi så nästan hade gett upp hoppat, dök det upp en liten gård i Gräv, i Gagnef, som vi högg direkt. Vi har nyligen flyttat in och min fritid kommer nog mestadels spenderas här på gården.
-Självklart kommer både min fru och jag ge oss ut på krokiga vägar med våra motorcyklar (Buell XB12 och Triumph Speed Triple) men även på lite paddelturer i våra kajaker. Vi bor ju bara ett stenkast från Österdalälven.
På Göthes är varje dag en utmaning. Under Peters hittills korta tid på Göthes har han bekantat mig med hela 14 olika larm- och passersystem vilket är en stor utmaning men samtidigt spännande och kul, men också väldigt mycket att ta in, typ ett nytt system för varje månad som jag jobbat på Göthes sammanfattar Peter.
Det senaste halvåret har tillägnats Krylbohus som sätter in ett stort passagesystem (Axema) i sina bostäder, drygt 130 dörrar och 27 st. digitala bokningstavlor.