Nyhet på SOFT:s hemsida
Onsdagen den 11 mars beslutade regeringen att allmänna sammankomster med över 500 personer förbjuds. För svensk orientering innebär det att ett antal tävlingar ställs in eller skjuts på framtiden, samt att tävlingar på olika vis begränsas.
Läs mer i egen nyhet
För er som arrangör
För er som arrangör finns det några saker att tänka på:
- Det är viktigt att kommunicera tydligt med era deltagare. Använd gärna informationsrutan i Eventor och den kommunikationstjänst som finns i Eventor via Redigera >> Kommunikation. Tills vidare fungerar inte förhandsgranskningen, men det går bra att skicka ändå.
- Vid beslut om inställande av tävling, kontakta distriktets tävlingsansvarig. Kontaktlista finns här. Meddela också era redan anmälda deltagare via kommunikationstjänsten i Eventor.
- Om ni har planer på att flytta tävlingen, be ändå tävlingsansvarig sätta tävlingen som inställd i Eventor och ta därefter en diskussion med tävlingsansvarig om lämpliga nya datum. Tävlingsansvarig sammanställer sedan en lista till SOFT som samordnar programmet. När beslut tagits om nytt datum läggs ny tävling in i Eventor.
Gällande anmälningsavgifter
Grunden är att vi behåller gällande anmälningsavgifter.
- Görs ingen eller mindre förändring i antal klasser behålls samma anmälningsavgift.
- Görs stor förändring i antal klasser, och/eller ändring av nivå på tävlingen, anpassas anmälningsavgifterna efter mest lämplig tävlingskategori.
Åtgärder för att förhindra smittspridning, såsom att arrangera utan dusch, servering eller resultatredovisning påverkar inte anmälningsavgiften.
Vid alla typer av förändringar i anmälningsavgift, kommunicera med deltagarna och ge dem val att välja utifrån de nya förutsättningarna.
Beakta allmänna råd
Som står i nyheten är SOFT:s uppmaning till alla arrangörer att noga beakta de allmänna råd för minskad smittspridning som Folkhälsomyndigheten ger.
Läs mer här
Några konkreta arrangörsråd: Underlätta för deltagare att hålla en god handhygien. Se till att det inte skapas täta folksamlingar. Låt deltagarna duscha hemma. Arrangera utan servering och annan försäljning på arenan.
Mer information
Arrangörsfrågor kopplade till ovanstående tas emot på följande sätt: